«Без дресирування собак тепер не уявляю свій день», – поліцейський-кінолог.

Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських здійснює первинну професійну підготовку поліцейських кінологів. Під час навчання ними освоюється спеціальний курс практики дресирування собак із пошуку людей, вибухівки, зброї та наркотичних речовин. На базі навчального центру також проводяться курси із перепідготовки та підвищення кваліфікації діючих поліцейських-кінологів.

За 2017 рік сертифікати про закінчення спеціальної підготовки Центр вручив понад 50 поліцейським-кінологам. Сьогодні на циклі кінології навчається 33 слухача.

«Підготовка кінологів триває півроку. Два місяці – теорія і загальноправова підготовка, а далі – практика на дресирувальних майданчиках», – розповіла старший викладач циклу кінології старший лейтенант поліції Надія Антонюк.

Тут вперше призначені на посаду поліцейські-кінологи освоюють загальний курс дресирування, розшук людей по запаховому сліду, практику дресирування службових собак із пошуку вибухівки, зброї та наркотичних речовин, затримання злочинців.

Для комфортного навчання слухачів на базі центру облаштовані навчальні аудиторії, душові кімнати та роздягальня. Практичні заняття зазвичай відпрацьовуються із залученням двох викладачів. Практикуються – і у темну пору доби.

Якщо раніше була поширена думка, що кінологами можуть бути у більшості чоловіки, то сьогодні з кожним роком все більше дівчат проходять конкурс на посаду інспектора-кінолога. Вони працюють на рівні з чоловіками.

«Дівчата-кінологи такі ж вимогливі до тварин, як і чоловіки, а ще вони витривалі. Хочеться відзначити трьох наших здібних дівчат, які уже під час навчання проявляють наполегливість у роботі зі службовою собакою. Це Тетяна  Хмелінська з Миколаївської області, Марина Лупандіна та Марія Кролевецька з Харкова. Після закінчення навчання вони повернуться до місць постійного несення служби та розпочнуть свою безпосередню роботу у териториальних підрозділах поліції», – прокоментував начальник циклу кінології майор поліції Сергій Бугайов. 

Перед проведенням навчань обов’язковою умовою є ветеринарний огляд службових собак. Спеціаліст звертає увагу на загальний та клінічний стан тварини. До дресирування допускаються службові собаки лише з відповідно заповненими документами.

Для службової кінології здебільшого виховують та спеціально навчають представників більш витривалих порід – німецька та бельгійська вівчарки, лабрадор. Рідше – ротвейлер, східноєвропейська вівчарка. Кожен собака має свою спеціалізацію: розшук людей, вибухівки, зброї, наркотичних речовин або затримання правопорушників.

«Для пошуку вибухових речовин обирають за характером спокійних собак, щоб вони, при виявленні знахідки, не спровокували вибух. Енергійних – дресирують за розшуковим напрямком, використовують у слідовій роботі, затриманні та вартуванні правопорушника», – розповіла старший викладач Надія Антонюк.

В основі дресирування лежать турбота та заохочення їжею і грою.

«Собаки проходять спеціальне тестування придатності, щоб визначити, у якому напрямку вони служитимуть. Є таке поняття, як переважаюча реакція собаки. Зокрема, харчова, захисно-оборонна, орієнтовна, пошукова, статева, наслідувальна та інші. З огляду на те, на що краще собака реагує, підбирається метод підготовки. Якщо собака агресивна, то активна гра із нею буде пригнічувати цю агресію. Є собаки, які люблять поїсти, тоді їм за виконане завдання дають їжу. Є метод наслідування – якщо одна собака вміє щось, а інша – ні, то дивиться, що робить інша і  починає розуміти, що від неї хочуть, аби отримати винагороду», – поділився знаннями викладач циклу кінології Володимир Голімбевський.

Щоб удосконалити уміння та перевірити готовність собаки навчатися далі, тренування проводяться за межами території кінологічного центру. Зокрема, у місці, де проходить залізнична колія, бо там найбільше відволікаючих запахів.

На пошук людини по її запаховому сліду службових собак першочергово ставлять за допомогою корму або апортирувального предмету. Слухачі працюють в парах. Помічник розкладає корм на початковій точці, а далі рухається у напрямку за схемою, визначеною викладачем. По сліду помічник розкладає «вимпела», тобто, шматки тканини, на зразок загубленої  речі. При знаходженні такого «вимпелу» собака сигналізує про це дресирувальнику. На кінцевій точці шляху пса мотивують порцією їжі.

Поліцейські стверджують, що робота із собакою дуже цікава, особливо, якщо бачиш результат.

«Мій  чоловік –  кінолог. Він завжди був у захваті від роботи. Я декілька разів ходила до нього  на роботу і мені сподобалося. Тому, як тільки розпочався конкурс – твердо вирішила піти навчатися на поліцейського-кінолога і зараз без дресирування собак не уявляю свій день. Хочеться, зі своїм вихованцем Тайфуном, досягнути ще кращих результатів», – поділилася своїми планами у скорому майбутньому дипломований поліцейський-кінолог Тетяна Хмелінська.

Leave a Reply