Історія

Державна установа «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських» – навчальний центр в системі Національної поліції України, який здійснює первинну професійну підготовку поліцейських, вперше прийнятих на службу в поліції.

Навчальний центр є установою I категорії. Ліміт наповнення закладу перемінним складом складає 210 одиниць, у тому числі слухачів первинної підготовки – 180 одиниць. Наповненння перемінним складом з метою підвищення кваліфікації розраховане на 30 одиниць.

Державна установа «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських» як окрема юридична особа була утворена наказом Національної поліції України від 21.12.2015 №183. Однак, його виникненню передувало існування та функціонування ще двох закладів, які здійснювали первинну підготовку поліцейських – Житомирського училища професійної підготовки працівників міліції УМВС в Житомирській області та Тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Житомирській області.

Історія заснування та розвитку навчального закладу розпочинається з 1994 року. Зокрема, 12 березня 1994 року наказом міністра внутрішніх справ було створено Училище професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Житомирській області, де проходили початкову підготовку молоді працівники міліції. На той час для потреб училища було виділено три поверхи гуртожитку ПТУ № 17 на вул. Корольова, 139. Приміщення знаходилось в аварійному стані з відсутнім водопостачанням, засобами зв’язку. Недостатнє оснащення приміщення гуртожитку негативно впливало на якість навчального процесу. Проте поступово, своїми силами, були обладнані навчальні кабінети, проведений зв’язок та створені умови для навчання.

Завдяки підтримці керівництва УМВС, перший набір слухачів розпочав навчання у травні 1994 року.

Однак, такий стан матеріально-технічного забезпечення не відповідав вимогам часу. Для належного функціонування Училищу професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Житомирській області потрібна була власна навчальна база. В 1996 році Житомирська обласна державна адміністрація надала у безкоштовну оренду приміщення на вул. Шелушкова, 112а (нині – вул. Князів Острозьких, 112а), яке раніше належало відомчому дитячому садку.

Споруду, яка не функціонувала протягом двох років, відремонтуваои, переобладнали під навчальні аудиторії, спальні приміщення. Збудували спортивний комплекс, у якому розмістився ігровий зал, зал рукопашного бою, тир, клас вогневої підготовки та допоміжні приміщення.

Головним завданням керівництва училища на той час було створення належних умов життя, праці, навчання та відпочинку курсантів. Проте, через брак державного фінансування, постійно виникали проблеми у матеріально-технічному забезпеченні навчального процесу. Тому, з метою покращення навчальної та матеріальної бази, керівництвом училища постійно залучались позабюджетні кошти, надсилалися звернення із проханням про посильну фінансову допомогу до державних адміністрацій, директорів підприємств, установ та організацій. За можливості така допомога надавалась та використовувалась училищем для покращення матеріально-технічного забезпечення.

Першим керівником навчального закладу став підполковник міліції Чудновець В. І. (квітень-вересень 1994 р.). Поступово формувався початковий викладацький колектив з великим практичним досвідом роботи в ОВС – В. В. Грищенко, В. І. Масляніцин, А. М. Лотоцький, М. Ф. Брусніцин, В. С. Кравченко, О. Й. Парфінович, М. Р. Яшний, О. М. Яковчук, В.В. Сак.

За час існування Училище професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Житомирській області очолювали найкращі правоохоронці, професіонали своєї справи – Чудновець В. І., Поплавський А. А., Кондратюк І. В., Врублевський Л. С., Кудряшов В. Ю., Будзинський М. П., Мамульчик А. М.

У січні 1997 року за ініціативи Кінологічного відділу МВС на базі Училища професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Житомирській області створено єдиний в Україні міжобласний цикл кінології, який здійснював підготовку фахівців-кінологів зі службовими собаками за основними напрямками:

  • патрульно-розшукового призначення;
  • спеціального призначення;
  • пошук вибухових речовин, пристроїв, вогнепальної зброї та боєприпасів;
  • пошук наркотичних речовин та прекурсорів, в окремих випадках – антитерористичного напрямку (спеціальне затримання).

Випускники училища зі своїми вихованцями були постійними учасниками миротворчих місій ООН.

У листопаді 2015 року, у рамках проведення в Україні реформи МВС, Житомирське училище професійної підготовки працівників міліції, підпорядковане УМВС України в Житомирській області, було ліквідовано. Натомість було створено Тренінговий центр Головного управління Національної поліції в Житомирській області. Керівником Тренінгового центру став колишній очільник Управління кадрового забезпечення УМВС України в Житомирській області та Житомирського училища професійної підготовки працівників міліції, підпорядкованого УМВС України в Житомирській області полковник поліції Мамульчик А.М.

Протягом січня-березня 2016 року в рамках створення патрульної поліції України на базі Тренінгового центру ГУНП в Житомирській області проводилось навчання працівників патрульної служби Національної поліції за участю професійних тренерів та інспекторів центру. Створення патрульної поліції стало міцним підґрунтям для подальшого реформування правоохоронних органів України. Патрульні поліцейські нової генерації, які проходили первинну професійну підготовку (спеціалізацію) у Тренінговому центрі, зараз успішно несуть службу по забезпеченню публічної безпеки та порядку і протидії злочинності на території Житомирської області.

У грудні 2015 року, в рамках продовження проведення реформи, Тренінговий центр Головного управління Національної Поліцчї в Житомирській області було ліквідовано. Натомість 21 грудня 2015 року утворено Державну установу «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських», яка функціонує й дотепер.

Керівником Державної установи «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських» стала кандидат психологічних наук, колишній очільник відділу психологічного забезпечення Управління кадрового забезпечення УМВС України в Житомирській області підполковник поліції Чабанюк Н.І.

У період з 1994 по 2017 рік, за час існування Житомирського училища професійної підготовки працівників міліції, підпорядкованого УМВС України в Житомирській області, Тренінгового центру ГУНП в Житомирській області та Державної установи «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських» початкову підготовку, первинну професійну підготовку, підвищення кваліфікації, спеціалізацію та навчальні збори пройшли 16346 курсантів (слухачів).

На даний час в Державній установі «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських» створено цикли дисциплін – загальноправових, спеціальних, професійної підготовки та кінології. У складі циклів працюють викладачі з досвідом практичної та наукової роботи.

Основні адміністративно-навчальні приміщення та спорткомплекс Державної установи «Житомирський навчальний центр підготовки поліцейських» розташовані у центрі міста.

У розпорядженні навчального центру  – 9 технічно обладнаних навчальних аудиторій (в т.ч. 2 – у розпорядженні циклу кінології), комп’ютерний клас на 30 комп’ютерів, 8 спальних приміщень, спортивний комплекс, зал рукопашного бою, стрілецький тир, навчальний полігон, «shoot-хаус», бібліотека та актова зала.

Водночас, навчальний центр також орендує приміщення, розташоване на околиці м. Житомира, що належить Науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, для підготовки фахівців-кінологів.

Цикл кінології ДУ ЖНЦПП розміщений на території міжобласного центру кінології ГУНП в Житомирській області. Даний цикл здійснює підготовку кінологів зі службовими собаками розшукового призначення. У його розпорядженні є 2 технічно обладнаних навчальних аудиторії, ветеринарний кабінет, навчальний полігон, смуга перешкод з басейном для собак, 50 вольєрів для собак.