Патрульний поліцейський (поліцейський СРПП)

Первинній професійній підготовці поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції на посади поліцейських (інспекторів) патрульної поліції, приділяється виняткова увага. Адже у своїй професійній діяльності патрульний поліцейський стикається з низкою питань, вирішення яких потребує глибоких теоретичних знань та високої профпідготовки. Патрульні поліцейські зобов’язані розумітися на законодавчій базі з питань забезпечення прав і свобод людини, свободи від катувань, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання. Патрульний поліцейський зобов’язаний дотримуватися антикорупційного законодавства, толерантності та недискримінації у роботі поліцейських, здійснювати ефективну комунікацію, взаємодіяти з населенням на засадах партнерства,  попереджувати насильство в сім’ї, протидіяти торгівлі людьми.

Патрульний поліцейський повинен досконало розумітися на правилах безпеки дорожнього руху, перевірці документів, виявленні ознак їх підроблення, вміти надавати первинну домедичну допомогу, знати основи документоведення, вогневу підготовку, тактичну підготовку, організацію діяльності патрульної поліції, особливості роботи патрульного поліцейського щодо виявлення, попередження та розкриття злочинів, пов’язаних з наркотичними засобами, психотропними речовинами та їх аналогами.

Дана професійна програма розроблена у вказаних напрямках для сприяння роботі поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції на посади поліцейських (інспекторів) патрульної поліції. Підібрана у ній тематика служить закріпленню рівня базових знань і розвитку умінь, необхідних для ефективного вирішення завдань професійної діяльності поліцейських (інспекторів) патрульної поліції. Під час висвітлення тем у слухачів формуватиметься потреба в постійному підвищенні свого професійного рівня та вдосконаленні службової компетентності, удосконалюватимуться навички самоосвіти.

За результатами навчання слухачі отримають знання про основні засади, методи та засоби розвитку і вдосконалення діяльності поліцейських (інспекторів) патрульної поліції, оволодіють належним інструментарієм для подолання проблем у професійній діяльності.

Слухач має знати Конституцію та інші закони України, що регламентують діяльність поліцейських (інспекторів) патрульної поліції, міжнародні та національні стандарти забезпечення прав і свобод людини, укази Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють роботу з означених вище питань.

Типовий навчальний план

первинної професійної підготовки поліцейських,

яких вперше прийнято на службу в поліції на посади поліцейських (інспекторів) патрульної поліції

Термін навчання – 80 навчальних днів

Загальний фонд навчального часу – 732

Предмети нормативної частини типового навчального плану первинної професійної підготовки поліцейських є загальними для всіх напрямків навчання. Варіативна частина – розроблена відповідно до специфіки службових обов’язків поліцейських (інспекторів) патрульної поліції.

Предмети варіативної частини професійно-теоретичної підготовки:

І «Організація діяльності патрульної поліції».

 • Правові основи та принципи діяльності патрульної поліції. (Повноваження та функції патрульної поліції. Нормативні акти, які регламентують діяльність патрульної поліції. Функції і завдання патрульної поліції. Сили і засоби патрульної поліції. Повноваження патрульної поліції при виявленні правопорушень. Взаємодія патрульної поліції з іншими органами та підрозділами Національної поліції України, Міністерства внутрішніх справ та іншими ЦОВВ. Взаємодія патрульної поліції з представниками правозахисних та громадських організацій. Структура Департаменту патрульної поліції).
 • Інформаційні технології та робота з базами даних під час патрулювання. (Система централізованого управління нарядами патрульної служби (система “ЦУНАМІ”). Підготовка патруля до роботи у системі “ЦУНАМІ”. Алгоритм дії з планшетом при виконанні завдання патрулем. Допоміжні інформаційні сервіси (алгоритм роботи патрульної поліції). Робота з базами даних ІІПС. Робота з електронною адміністративною постановою. Створення. Редагування. Друк).
 • Використання радіозв’язку та відеофіксації в роботі патрульних. (Правила ведення радіоефіру під час патрулювання. Шляхи усунення радіоперешкод. Персональний відеореєстратор, його функції та можливості. Відеофіксація під час патрулювання).
 • Службова документація та особливості оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення у роботі патрульного. (Документи у роботі патрульного поліцейського та загальні вимоги до їх оформлення. Фабула адміністративного правопорушення: складові елементи, порядок складання. Особливості кваліфікації та оформлення матеріалів адміністративних правопорушень. Ст.180, 182, 183, 184 КУаАП. Особливості кваліфікації та оформлення матеріалів адміністративних правопорушень. Ст.175-1, 178 КУпАП. Особливості кваліфікації та оформлення матеріалів адміністративних правопорушень. Ст.173, 185-КУпАП. Особливості порядку складання протоколу про вчинення двох чи більше адміністративних правопорушень. Порядок винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 36 КУпАП (об’єднання)).
 • Службовий вишкіл та службова дисципліна. (Службова дисципліна. Заохочення поліцейських. Відповідальність поліцейського. Правила носіння однострою. Стрій та управління ним. Стройові прийоми і рух без зброї. Організація професійного навчання поліцейських та їх атестування).

ІІ «Діяльність патрульного із забезпечення безпеки дорожнього руху»

2.1.  Основні положення правил дорожнього руху. (Безпека руху, дії/бездіяльність учасників дорожнього руху, наслідки та відповідальність. Обов’язки і права учасників дорожнього руху. Документи, які повинен мати при собі водій. Навчальна їзда. Особливості страхування наземних транспортний засобів. Перехрестя, мостові споруди. Проїзд перехресть. Регулювання руху: дорожнє обладнання, вертикальна розмітка. Регулювання дорожнього руху. Дорожні знаки, попереджувальні, пріоритету, заборонні. Сигнали регулювальника. Регулювання дорожнього руху. Дорожні знаки: наказові, інформаційно-вказівні, сервісу, таблички до дорожніх знаків. Регулювання дорожнього руху: горизонтальна розмітка. Початок руху та зміна його напрямку. Швидкість руху, дистанція, інтервал, зустрічний роз’їзд. Рух по автомагістралях та дорогах для автомобілів, у житловій та пішохідній зонах. Рух по гірських дорогах і на крутих спусках. Обгін. Рух через залізничні переїзди. Розташування транспортних засобів на дорозі. Зупинка та стоянка. Перевезення вантажу. Перевезення пасажирів. Буксирування та експлуатація транспортних складів. Переваги маршрутних транспортних засобів. Проїзд пішохідних переходів і зупинок транспортних засобів. Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення. Технічний стан транспортних засобів та їх обладнання).

2.2. Оформлення дорожньо-транспортної пригоди. (Загальні положення про дорожньо-транспортну пригоду. Дії патрульного по прибутті на місце ДТП. Огляд місця ДТП. Принцип роботи та призначення алкотестера. Визначення зони відповідальності поліцейського по прибутті на місце ДТП. Визначення та фіксація фактичних даних. Визначення причин ДТП. Визначення та відокремлення порушень ПДР, які мають причинно-наслідковий зв’язок з настанням ДТП. Встановлення особи, чиї дії (бездіяльність) є причиною ДТП. Правопорушник. Потерпілий. Складання схеми ДТП. Складання документів при оформленні ДТП, відібрання пояснень, оформлення тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом. Заповнення протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП. Складові елементи та порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення за кожне окреме правопорушення. Відпрацювання практичних вправ за допомогою моделювання обставин ДТП).

2.3. Порядок складання адміністративних матеріалів за порушення правил дорожнього руху. (Окремі адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху ст. 121 КУпАП. Оформлення матеріалів за порушення вимог дорожніх знаків та дорожньої розмітки та інших порушень ст. 122, 123 КУпАП. Підстави та оформлення матеріалів за керування  транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування такими транспортними засобами або не пред’явила їх для перевірки ст. 126 КУпАП. Оформлення матеріалів за порушення правил перевезення пасажирів та випуску транспортного засобу на лінію ст. 121 -2, 128 КУпАП. Оформлення матеріалів за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції ст. 130, 129 КУпАП. Оформлення матеріалів за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами ст. 132-1 КУпАП. Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони на автомобільних дорогах ст. 140 КУпАП. Оформлення матеріалів за пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів і технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення ст. 139 КУпАП. Оформлення матеріалів за правопорушення при вчиненні ДТП ст. 122-4 КУпАП. Оформлення матеріалів за порушення правил дорожнього руху пішоходами, велосипедистами та особами, які керують гужовим транспортом, і погоничами тварин ст. 127 КУпАП. Оформлення матеріалів за порушення вимог дорожніх знаків та дорожньої розмітки та інших порушень ст. 122-5 КУпАП).

2.4. Надання домедичної допомоги особам, які її потребують. (Домедична допомога при термінальних станах з основами реанімації. Домедична допомога при кровотечах з основами десмургії. Домедична допомога при травмах та пораненнях. Транспортна іммобілізація. Домедична допомога при ушкодженнях екогенними чинниками навколишнього середовища. Домедична допомога при невідкладних станах різноманітних соматичних захворювань).

2.5. Правові підстави затримання. (Підстави та процесуальний порядок затримання в порядку КПК України та права особи при такому затриманні (ст. 207 КПК). Підстави та процесуальний порядок адміністративного затримання та права особи при адміністративному затриманні (ст. 262 КУпАП). Особливості затримання окремих категорій осіб (неповнолітніх, осіб з особливими потребами, іноземців, біженців). Дипломатичний імунітет особи як підстава, що унеможливлює її затримання. Стандарти Європейського комітету з питань протидії тортурам. Рішення ЄСПЛ проти України за ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

2.6. Дії патрульних під час масових заходів. (Поняття та види масових заходів, їх загальна характеристика. Організація діяльності та завдання підрозділів патрульної поліції під час проведення масових заходів. Особливості забезпечення публічного порядку екіпажами патрульної поліції під час проведення спортивних заходів).

2.7. Особливості роботи патрульного поліцейського щодо виявлення, попередження та розкриття злочинів, пов’язаних із наркотичними засобами, психотропними речовинами та їх аналогами. (Особливості роботи патрульного поліцейського щодо виявлення, попередження та розкриття злочинів, пов’язаних із наркотичними засобами, психотропними речовинами та їх аналогами. Взаємодія патрульних поліцейських з іншими органами та підрозділами НПУ з виявлення та документування фактів незаконного обігу підконтрольних речовин. Порядок дій патрульних поліцейських у приміщеннях, громадських місцях, при огляді транспортних засобів та осіб можливо причетних до незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту підконтрольних речовин).

Предмет варіативної частини професійно-практичної підготовки: «Практикум організації роботи дільничного офіцера поліції на закріпленій дільниці обслуговування». (Відпрацювання здобутих практичних навичок патрульного поліцейського під час проходження рольових ігор (сценаріїв)).

Література для самостійного опрацювання

Нормативно-правові акти

 1. Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80
 2. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/436-15
 3. Житловий кодекс України від 30.06.1983 р. № 5464-X [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5464-10
 4. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
 5. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10
 6. Кримінальний кодекс України від 5.04.2001 р. № 2341-III [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
 7. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 р. № 4651-VI [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
 8. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2755-17
 9. Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. № 2947-III [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14
 10. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15.
 11. Про автомобільний транспорт: Закон України від 05.04.2001 р. № 2344-III [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2344-14
 12. Про авторське право і суміжні права: Закон України від 23.12.1993 р. № 3792-XII [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3792-12
 13. Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 05.07.2012 р. № 5076-VI [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. –  Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5076-17
 14. Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі: Закон України від 1.12.1994 р. [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/264/94-%D0%B2%D1%80
 15. Про безоплатну правову допомогу: Закон України від 02.06.2011 р. [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3460-17
 16. Про благоустрій населених пунктів: Закон України від 06.09.2005 р. № 2807-IV [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2807-15
 17. Про вибори народних депутатів України: Закон України від 17.11.2011 р. № 4061-VI [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4061-17
 18. Про вибори Президента України: Закон України від 05.03.1999 р. № 474-XIV [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/474-14
 19. Про визначення розміру збитків, завданих підприємству, установі, організації  розкраданням, знищенням, псуванням, недостачею або втратою дорогоцінних металів,  дорогоцінного каміння та валютних цінностей: Закон України від 6.06.1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 22. – ст. 173 (із змінами, внесеними згідно із Законом № 932-XIV від 14.07.99 р., ВВР, 1999 р., № 37, ст. 334).
 20. Про виконавче провадження. Закон України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 2016 р., № 30, ст.542.
 21. Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини: Закон України від 23.02.2006 р. № 3477-IV[Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3477-15